O kolorach – RGB / Cmyk

Dlaczego kolory tracą jaskrawość po przekształceniu z RGB na CMYK?

4RGB to system opisujący „wszystkie kolory świata” za pomocą trzech barw – czerwony (red), zielony (green), niebieski (blue) – od pierwszych liter tych kolorów powstał skrót RGB. Został on stworzony do wykorzystywania w technice analogowej (obecnie powszechnie stosuje się go w technologii cyfrowej). Za pomocą tego modelu barw, kolory analizują: monitory, telewizory, skanery, aparaty cyfrowe, w tym też profilu zapisywane są pliki do wykorzystania w Internecie.

Model ten jest charakterystyczny dla łączenia promieni światła. Barwy mieszając się ze sobą, stają się jaśniejsze (addytywny sposób łączenia kolorów).

1CMYK to system opisujący „wszystkie kolory świata” za pomocą czterech barw: cyjan (cyan), magenta (magenta), żółty (yellow), czarny (black lub key colour) – tu również od pierwszych liter tych kolorów powstał skrót CMYK.

Kolory te nie są kryjące, a transparentne. W momencie gdy nakładają się na siebie, tworzą nowe odcienie, dając pełną paletę barw (w ten sposób możemy uzyskać tysiące nowych kolorów). Ten system  jest stosowany w drukarkach, kserokopiarkach i poligrafii (maszyny drukarskie). W modelu tym, barwy mieszając się ze sobą, stają się ciemniejsze. (subtraktywny sposób łączenia kolorów).

Po co nam RGB?

Obraz zapisany w formacie RGB zajmuje o 1/3 mniej miejsca niż obraz zapisany w systemie CMYK (w jednym przypadku mamy trzy kanały kolorów, w drugim cztery). Inne zalety tego systemu barw to: intensywność kolorów (barwy są żywe, świecące).

Dlaczego nie można drukować w systemie RGB?

2Podstawowym pytaniem jest jak w modelu RGB powstaje kolor czarny? Czarny powstaję w wyniku usunięcia wszystkich trzech barw. Całkowity brak światła: czerwonego, niebieskiego i zielonego tworzy barwę czarną. Tego „nic” nie jesteśmy w stanie wydrukować, a kolor czarny, jest kolorem podstawowym w druku.

Dlaczego RGB jest ładniejszy od CMYK?

RGB to kolory światła, dlatego są bardziej żywe, intensywne i świecące. Cmyk to kolory „analogowe”. Dlatego zdając sobie sprawę z ograniczeń palety cmyk rozszerzono ten profil o dodatkowe kolory – pantone.

Jak akceptować projekty?

Przede wszystkim patrząc na projekt przygotowany na ekranie np w pdf, trzeba sobie zdawać sprawę, że kolorystyka jest w większości przypadków daleka od efektu w postaci wydruku w drukarni. Przed końcową akceptacją dobrze jest zlecić wykonanie proofa cyfrowego – wydruku na skalibrowanej maszynie, odwzorowującego w 95% kolorystykę maszyny drukarskiej.

 

 

 

 

Foto: flickr, pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się!

2 Comments

 1. Pablo

  Odpowiedz

  Widzę, że coraz więcej firm oferuje druk przez internet ciekawe jak w takiej sytuacji rozwiązuje sie problem dopasowania grafiki choćby kwestia tego jak klient przyśce coś w RGB… Zastanawia mnie jak takie rzeczy rozwiązywane są w praktyce i czy to czasem nie rodzi więcej porblemu niż pożytku…

  • lucy68a

   Odpowiedz

   Z RGB jest problem, wszystko zależy jak jest plik przygotowany. Jeżeli teksty sa przygotowane jako w CMYK jako 100% czarnego, a jedynie zdjęcia sa zrobione w RGB, to taki plik można z powodzeniem przekonwertować w Adobe Acrobacie, gorzej jeżeli cały plik łacznie z tekstami jest w RGB, wtedy nie ma innej drogi jak poprosić grafika o prawidłowy format zapisu pliku. Drukarnie skutecznie się „bronią” przed RGB, mają swoje programy testujące plik, wyłapujące inne formaty zapisu grafiki niż CMYK.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *