Spady


bleed1 – Nie przyjmiemy tego pliku do druku
– nie ma spadów, proszę o wygenerowanie pdf-a ponownie -WTF – to pierwsza myśl, druga co to spad?

Wszyscy mamy do czynienia z drukarkami biurowymi, drukujemy tysiące dokumentów, ale nigdy nie uda nam się wydrukować dokumentu od brzegu do brzegu. Co zatem zrobić aby wokół kartki nie było białych marginesów – jedyne wyjście to odciąć je.

Żadne urządzenie, czy to drukarka biurowa czy maszyna drukarska nie jest w stanie zadrukować papieru bez pozostawiania białych marginesów. Zazwyczaj te marginesy wykorzystują systemy przesuwające lub unoszące papier. Co można zrobić aby zdjęcie było do brzegu strony? Wydrukować je na większym papierze i obciąć. Teraz pytanie: a co do tego maja spady?

Po pierwsze wyśnijmy sobie co to spad. Jest to naddatek tła, zdjęcia, grafiki, który nie jest istotny dla całości obrazu, zazwyczaj 3 mm.

Po drugie musimy sobie uzmysłowić, że proces drukowania nie jest w stu procentach precyzyjny: papier przesuwa się podczas druku, nigdy nie jest idealnie ułożony po jego zakończeniu. Maszyna do ciecia (gilotyna) również ma swój margines błędu – co może skutkować, tym, że przy cięciu pojawi się nam niechciany biały margines np. o wielkości 0,5 mm. Żeby tego uniknąć stosuje się spady i wtedy tnąc nakład nawet przy błędzie 1 mm na brzegu będzie widoczne tło lub zdjęcie, nie zaś niepożądany biały margines.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *